تنظیم‌کننده‌های اتحادیه اروپا می‌گویند با وای‌فای آهسته‌ای که در پروازها دریافت می‌کنید , اگر اقدام جدیدی اعمال شود، مسافران خطوط هوایی در اتحادیه اروپا می توانند از حالت هواپیما صرف نظر کنند و از 5G برای پخش محتوا، دسترسی به برنامه ها و حتی برقراری تماس تلفنی استفاده کنند.

کمیسیون اروپا در حال حاضر در حال بحث در مورد تصمیمی است که می تواند حالت هواپیما را به یادگاری از گذشته تبدیل کند. طبق گزارش‌ها، این پیشنهاد به خطوط هوایی اجازه می‌دهد به جای اینکه مسافران را به پرداخت هزینه وای‌فای یا داده بپردازند، فناوری 5G را ارائه کنند. این بدان معناست که آگهی‌دهنده‌ها می‌توانند آزادانه از دستگاه‌های خود هر طور که می‌خواهند استفاده کنند.

در ابتدا در سال 1991 توسط کمیسیون ارتباطات فدرال (FCC) به دلیل نگرانی از تداخل در شبکه های تلفن همراه در زمین، مسافران از استفاده از تلفن های خود محدود شدند. همچنین گفته شده است که تلفن های همراه می توانند با سیستم های ناوبری هواپیما تداخل داشته باشند. و مدیر اجرایی کمیته ایمنی پرواز بریتانیا ادعا می کند که تلفن ها به دلیل عدم آگاهی از نحوه تأثیر استفاده از تلفن بر هواپیما مجاز نیستند.

دلیل واقعی هرچه که باشد، به نظر می‌رسد که هواپیماهای اتحادیه اروپا اکنون از تجهیزات شبکه خاصی به نام «پیکوسل» برای مسیریابی تماس‌ها، پیام‌ها و داده‌ها از طریق شبکه ماهواره‌ای استفاده می‌کنند. این فناوری جدید هواپیما را به شبکه تلفن همراه زمینی متصل می کند.

علاوه بر این، به نظر نمی‌رسد نگرانی‌هایی که تنظیم‌کننده‌ها قبلاً در مورد شبکه‌های سلولی داشتند، در مورد 5G صدق کند.