درست در زمانی که اپل در آستانه معرفی سری آیفون 14 خود است، این شرکت ضربه حقوقی بزرگی را از سوی دولت برزیل متحمل شده است. امروز، دومی دستور تعلیق فروش هر آیفونی که شارژر داخل جعبه ندارد صادر کرد.

به عنوان مرجع، اپل در ابتدا شارژر را با آیفون 12 از جعبه خارج کرد و از آن زمان تاکنون شارژر را با هیچ مدل آیفون دیگری عرضه نکرده است. این بدان معناست که تمام آیفون های عرضه شده در 3 سال گذشته دیگر نمی توانند به طور قانونی در برزیل فروخته شوند.
این اطلاعات ابتدا توسط مقامات برزیل در روزنامه رسمی این کشور منتشر شد. سپس توسط رویترز در مقاله ای اختصاصی پوشش داده شد.

دلیل این تصمیم این است که حذف شارژر یک "عمل تبعیض آمیز عمدی علیه مصرف کنندگان" است. دفاع معمول اپل، یعنی اینکه شارژر به دلیل نگرانی های زیست محیطی در آن گنجانده نشده است، در دادگاه ثابت نشد.

این اولین باری نیست که اپل به دلیل یک رویه بحث برانگیز به دادگاه کشیده می شود. لازم به ذکر است که شرکت کوپرتینویی در حال حاضر توسط قانونگذاران در سراسر جهان تحت فشار قرار گرفته است تا پورت لایتنینگ اختصاصی خود را به نفع USB-C دقیقاً به خاطر مشتریان کنار بگذارد.

مسلماً، اکثر تولیدکنندگان بزرگ گوشی‌های هوشمند از درج نکردن شارژر در جعبه آن خوششان می‌آید. اینکه آیا جذابیت در پیامدهای زیست محیطی نهفته است یا حاشیه سود بیشتر، هنوز مورد بحث است.

با این حال، کسانی که مایل به حفظ دسترسی خود به بازار برزیل هستند، باید این رویکرد را کنار بگذارند. برای مثال، سامسونگ یک شارژر با آخرین گلکسی زد فولد 4 و گلکسی زد فلیپ 4 تاشو دقیقاً برای جلوگیری از درگیری با دولت برزیل در نظر گرفته است.

اپل هنوز بیانیه رسمی منتشر نکرده است. با توجه به بزرگی بازار برزیل، بعید است که غول فناوری آمریکایی بیکار بماند. یک واکنش در راه است.