با شروع iOS 17.5، دارندگان آیفون اتحادیه اروپا می توانند برنامه ها را از وب سایت ها دانلود کنند - با نام sideloading. نیازی به مراجعه به اپ استور اپل یا هر فروشگاه برنامه دیگری برای این موضوع نیست - اپل همچنین به لطف DMA در iOS 17.4 شروع به پشتیبانی از فروشگاه های برنامه جایگزین کرد.

اکنون این انعطاف‌پذیری یافتن برنامه‌ها را یک قدم جلوتر می‌برد. با این حال، این هنوز اپل است که ما در مورد آن صحبت می کنیم، بنابراین برای همه رایگان نیست. توسعه‌دهندگانی که می‌خواهند برنامه‌های قابل دانلود را در وب‌سایت‌های خود ارائه دهند، باید فرآیند تأیید محضری اپل را انجام دهند، باید دو سال یا بیشتر در برنامه توسعه‌دهنده اپل عضویت داشته باشند، و توسعه‌دهنده باید مستقر در اتحادیه اروپا یا دارای زیرمجموعه باشد.

اما تنها برنامه‌هایی که در سال گذشته یک میلیون نصب اولیه سالانه یا بیشتر در iOS در اتحادیه اروپا داشته‌اند، واجد شرایط توزیع به این روش هستند.خبر خوب این است که برنامه های دانلود شده از وب سایت ها را می توان مانند سایر برنامه ها پشتیبان گیری، بازیابی و به روز رسانی کرد.

هنگامی که می‌خواهید چنین برنامه‌ای را نصب کنید، یک برگه سیستم می‌بینید که نام برنامه، نام توسعه‌دهنده، توضیحات برنامه و تصاویر صفحه نمایش را نشان می‌دهد، و باید به آن برنامه‌نویس اجازه دهید تا برنامه‌ها را نصب کند. شما فقط می‌توانید از این ویژگی در داخل اتحادیه اروپا و فقط در آیفون‌ها استفاده کنید.

مزیت همه این‌ها برای توسعه‌دهندگان این است که آنها مجبور نخواهند بود برای برنامه‌هایی که در وب‌سایت‌ها توزیع می‌شوند، مبلغی از فروش اپلیکیشن‌ها را به اپل بپردازند. اما این بدان معنا نیست که آنها چیزی پرداخت نخواهند کرد - اپل برای هر نصب سالانه بیش از یک میلیون در سال گذشته "هزینه فناوری اصلی" 0.5 یورو را طلب می کند. خوشبختانه، این هزینه حداقل برای موسسات غیرانتفاعی، موسسات آموزشی و نهادهای دولتی معاف شده است.