بریتانیا در حال برنامه ریزی برای به روز رسانی قانون اختیارات تحقیقی (IPA) 2016 خود است که بر اساس آن سرویس های پیام رسان باید ویژگی های امنیتی خود را در صورت درخواست مقامات در تلاش برای "محافظت از مردم در برابر مجرمان، سوء استفاده کنندگان از کودکان و تروریست ها" غیرفعال کنند.

اپل ابراز نگرانی کرد که تغییرات جدید ممکن است امنیت داده ها و حریم خصوصی اطلاعات را به خطر بیندازد و تهدید کرد در صورت اجرای اصلاحیه، iMessage و FaceTime را از بریتانیا خارج خواهد کرد.

واتس‌اپ و سیگنال همچنین به شدت با بند لایحه ایمنی آنلاین مخالفت کردند که اساساً از خدمات می‌خواهد یک درب پشتی به رمزگذاری انتها به انتها نصب کنند. معرفی یک راه حل برای پیام های رمزگذاری شده به این معنی است که آنها دیگر رمزگذاری نمی شوند و سیگنال همچنین تهدید کرد که از بریتانیا "راه خواهد رفت".

اگر این قانون تصویب شود، پلتفرم‌های پیام‌رسان باید قبل از انتشار هر گونه تغییر در ویژگی‌های امنیتی محصول را به وزارت کشور اطلاع دهند. شرکت‌های غیرانگلیسی باید این تغییر را در سطح جهانی روی محصول خود اعمال کنند و به جای عبور از موانع بوروکراتیک، باید فوراً اقدام کنند. اپل اعلام کرد که این پیشنهادات "یک تهدید جدی و مستقیم" برای مردم خارج از بریتانیا است.

قانون اختیارات تحقیقاتی تحت یک فرآیند مشاوره هشت هفته ای در مورد اصلاحات پیشنهادی است و تحلیلگران پیش بینی می کنند که شرکت های فناوری بعید است این تغییرات را بپذیرند.